środa, 28 stycznia 2015

Szwajcarski zegarek - Antoni Patek, twórca słynnej marki Patek Philippe & Co

Witam. 
Gdzieś, kiedyś słyszałem, że Polacy na emigracji pracują głównie fizycznie. Nie odnoszą sukcesów w biznesie, jedynie parają się pracą fizyczną. Cóż... Większej bzdury nie słyszałem! Oczywiście, wielu z naszych rodaków wyjeżdża za granicę w celu zarobienia na konkretną potrzebę (spłata kredytu, kupno domu, samochodu itp...) i wracają do Polski. Są i tacy, którzy kraj, do którego emigrują, traktują trochę jak swoją drugą ojczyznę, chcą poznać język, historię, mentalność ludzi, zamieszkujących inne kraje. Starają się poznać nowych ludzi oraz, co zrozumiałe, szukać nowych możliwości zarobkowych. Wielu z nich osiąga naprawdę duże sukcesy, wielu z nich prowadzi własne firmy, które przynoszą dochody i zapewne sporo satysfakcji swoim właścicielom. 
Historię jednego z największych sukcesów Polaka na emigracji chciałbym właśnie dzisiaj przytoczyć...Zapewne słyszeliście, jaką mają renomę szwajcarskie zegarki? Nie zagłębiając się w szczegóły, są one przede wszystkim niezawodne, eleganckie, drogie i najbardziej pożądane. Czy wiecie skąd wzięła się ta renoma? Cóż, na pewno w dużej mierze za sprawą Polskiego emigranta o nazwisku Patek. 


Antoni Patek urodził się w rodzinie drobnej szlachty 14 czerwca 1812 roku w Piaskach Szlacheckich. W roku 1830 wziął czynny udział w powstaniu listopadowym. Po upadku powstania wyjechał do Prus, następnie do Francji, by ostatecznie osiąść po latach w Szwajcarii. Zamieszkał w Genewie, gdzie uczył się malarstwa, by w końcu dać się ponieść wielkiej pasji, jaką było zegarmistrzostwo. Swoją przygodę z biznesem zaczął od kupowania mechanizmów zegarków od najbardziej wybitnych genewskich mistrzów. Następnie zlecał oprawianie tych mechanizmów w ozdobne koperty genewskim jubilerom. W 1939 roku wraz z Franciszkiem Czapkiem założył firmę zajmującą się produkcją artystycznych zegarków. W 1944 roku podczas wystawy w Paryżu poznał Adriena Philippe'a z którym postanowił założyć firmę. W roku 1868 firma Patek Philippe & Co wykonała jeden z pierwszych na świecie zegarków na rękę dla węgierskiej księżnej Kocewicz. Przez lata firma Antoniego Patka robiła zegarki na zamówienie dla wielu znanych i bogatych ludzi. Najbardziej znanymi klientami naszego polskiego emigranta byli: Piotr Czajkowski, Lew Tołstoj, Maria Skłodowska-Curie, Albert Einstein, Papież Pius XII oraz Józef Stalin. 

Firma Patek Philippe & Co odniosła wielki sukces dzięki profesjonalizmowi. To, między innymi, dzięki tej firmie istnieje tak pozytywna opinia, dotycząca szwajcarskich zegarków na świecie. Sukces Antoniego Patka jest dla mnie naprawdę inspirujący i zachęca do działania. Warto też przede wszystkim wykonywać swoją pracę sumiennie i starać się być w tym, co się robi, perfekcyjnym.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz