niedziela, 16 lutego 2014

Import z Chin

Dziś chciałbym poruszyć temat importu wszelkiej maści towarów z Chin. W Polsce produkty chińskie są z reguły traktowane jako "tandety", które bardzo szybko się psują... Cóż, ja również po części podzielam to zdanie.
Jednak świat rozwija się właśnie w tym kierunku. Firmy tworzą produkty, które mają być bezawaryjne przez okres gwarancji, a po gwarancji mają się psuć, by klient mógł kupić nowy produkt. Skutkuje to ciągłym popytem na produkty, obrót w interesie ale również powstawanie większej ilości śmieci. No bo przecież zepsuty towar, którego nikt już nie chce naprawiać, musi gdzieś "przeleżeć" na śmietnisku, zanieczyszczając tym samym środowisko któregoś z krajów 3 świata. Im więcej się produkuje, tym więcej odpadków zaśmieca naszą planetę. Jeśli słyszałeś kiedykolwiek o "aferze żarówkowej", to wiesz o czym piszę, jeśli nie, to uważam że ten temat jest warty Twojej uwagi.

Wracając do importu z Chin. Temat nie jest nowy, ale wciąż "na czasie". Jest to dobry pomysł na biznes z lekkim ryzykiem. Ale który biznes nie jest ryzykowny ? Jeśli myślałeś kiedykolwiek o imporcie towarów z Chin i jesteś zdecydowany podjąć się wyzwania, to myślę, że powinieneś zacząć od zapoznania się z ofertami chińskich aukcji internetowych. Serwisy takie jak Aliexpress.com, Alibaba.com, DHgate.com dają możliwość kupna towaru bezpośrednio od producentów oraz innych handlowców z Chin. Na wielu aukcjach istnieje opcja "Free Shipping" - co oznacza darmową przesyłkę. Drogi dotarcia towaru są dwie, lotnicza oraz morska. Drogą morską produkt dotrze do Ciebie po około 30 dniach, drogą lotniczą w ciągu 2 - 3 dni. Warto zawrzeć nowe kontakty ze sprzedawcami na tych aukcjach, bo jest to jedna z szybszych dróg dotarcia bezpośrednio do producentów. Zawsze istnieje też możliwość negocjacji.

Ważną kwestią, która na pewno Cię interesuje jest opłata celna tzw "CŁO" oraz podatki. Otóż wszystko jest zależne od tego co konkretnie chcemy sprowadzać z Chin. Każdy towar jest inaczej klasyfikowany przez celników. Można też ominąć opłatę celną. W tym celu Chińczyk musi napisać na paczce "GIFT" (podarunek), co skutkuje w większości przypadków nie płaceniem cła. Wszystko zależy od "czujnego oka" celników. Dokładne informacje o wysokości CŁA na produkty można znaleźć pod adresem:

http://isztar.mf.gov.pl/isztar/taryfa_celna/web/main_PL .

Jeśli chodzi o VAT to jest to również kwestia zależna od tego czym chcemy handlować, jednak ogólnie przyjmuje się 23% VAT.

Myślę że informacje tu zawarte przydadzą się komuś, bądź zainspirują kogoś do działania. Chciałem dać jeszcze parę przydatnych linków:

Rejestracja Firmy przez internet: http://firma.gov.pl


Blog dotyczący w całości importu z Chin: http://www.chinskiraport.pl/blog/

Warto zobaczyć:

Afera żarówkowa: http://www.youtube.com/watch?v=QPPW8KM7eEU


W tym miejscu zaznaczam, że nie namawiam NIKOGO do działań niezgodnych z prawem. Tekst ma na celu jedynie pokazanie możliwości.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz